evetherneyse

[KCY 28. Blog Tur] İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto || Holly Bourne | Kitap Yorumu

06:23Kitabın Adı: İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto
Yazar: Holly Bourne
Çeviren: Sevinç Seyla Tezcan
Sayfa Sayısı: 400
Goodreads Puanı: 3,95 (3K+)Arka Kapak
Birinci Kural: Çekici olmak.
İkinci Kural: Diğer çekici insanlarla arkadaş olmak.
Üçüncü Kural: İmkânsız bir aşka kapılmak.
Dördüncü Kural: Kişiliğinden tamamen arınmak, duygusal açıdan harabeye dönüp paramparça olmak.
Beşinci Kural: Sanırım sonunu öğrenmek istiyorsunuz. Bunun için okumaya devam etmeniz gerekecek...

Görünen o ki sıkıcıyım. Hiç kimseyim. Ama hepsi değişmek üzere. Çünkü bir projeye başlıyorum. Burada. Şimdi. Kendim için. Siz de benimle bu yolculuğa çıkmak isterseniz, buyurun gelin.

Bree popülerlikten çok uzaktır. Zamanının çoğunu hayatından, okulundan, hiç yanında olmayan anne babasından nefret ederek geçirir. Bu yüzden de kendini yazmaya vermiştir.

Bir gün Bree'ye kendini dünyaya kapatmaktan vazgeçmesi ve yazıya aktarmaya değer bir hayat yaşamaya başlaması gerektiği söylenir. Ve böylece İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto doğar. Altı adımda kusursuzlar takımının arasına sızacak, imkânsız bir aşka kapılacak ve hayatının en büyük hatasını yapacaktır. Bu manifesto her şeyi değiştirecek...
Kitabı kazanan 5 kişiden biri olmak için Instagram ve Facebook çekilişlerimize katılmayı unutmayın!

Benim Yorumum

Merhabalar, size adı gibi ilginç bir kitapla geldim!

Yazar olmak isteyen ama romanları yayınevleri tarafından sürekli reddedilen Bree, buna çözüm bulmak istemektedir. Defalarca red mektubu almıştır. Edebiyat öğretmeni ile olan konuşmasından sonra ise aklında bir fikir belirmiştir ve ona ilham veren de öğretmeninin şu cümlesidir: “Hakkında bir şeyler okumak isteyeceğin biri ol.”

Ve bunun üzerine Bree, daha önce yapmış olduğu milyonlarca listelerden birini bu sefer farklı bir şey için yazar. Amacı ilginç olmaktır. Böylece “İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto” adlı listesini yapar ve adım adım yürürlüğe koyar.

Okulun ezik kızı olan, kendine zerre özenmeyen Bree, günlerini kuaförler ve çeşitli spor kursları arasında mekik dokuyarak geçiren annesinin yardımıyla bambaşka biri olur. Çünkü listenin ilk maddesi çekici olmaktır. Ve çekici insanlar ilgiyi daima üstünde toplar.
Bree’nin değişimi, kendini insanlardan sakınmaması, çevresini değiştirip “popüler kızlar grubuna” girmesi, kendi arkadaşıyla arasının bozulmasına ve benliğinin silikleşmesine sebep olsa da bir amaç uğruna bu yolda olduğuna, kendine inandırmıştır. Edineceği tecrübelerin yazarlık kariyerine etki edeceğine inanmaktadır.

Evet, konuyu biraz uzun anlatmış olabilirim fakat bunları bilmenizde yarar var çünkü her şey bu yukarıda anlattıklarıma bağlı. Bree karakteri çok yanlış davranışlarda bulunuyor ve bu da okuru kimi zaman çıldırtma noktasına getiriyor. Kararlarını desteklemediğim bir karakter oldu.

Aslında yazarın güzel noktaları ele aldığını düşünüyorum fakat kimi zaman bunları ifade ederken biraz yolundan sapmış gibi geldi bana. Popülarite kurbanlığı, ergenlik sürecinde gençlerin psikolojileri, lisedeki arkadaş ortamı gibi konuları ele alıp bir yandan da bazı klişeleri eleştirmiş fakat yine de bu klişelere kapılmadan edememiş. Bu klişeleri bilerek kullandığı düşünüyorum aslında. Gençlik hatalarını işlemiş ama biraz da uç noktada işlemiş.
Kitap üçüncü kişili anlatıma sahip olmasına rağmen dili akıcıydı. Aralarda rastladığımız espriler de bunda iyi bir etki bırakıyordu. Sıradan bir gençlik kitabı diyemeyeceğim kadar farklı karakterlere ve kurguya sahipti.


Bir çırpıda bitecek, yormayacak kitaplardan biriydi. Fakat kitabın büyük çoğunluğunda Bree’ye sinir olduğum gerçeğini es geçmemekle beraber, hızlı okunacak ve farklı bir şeyler istiyorsanız İlginç Olmak Üstüne Bir Manifesto’yu size önerebilirim.
Kitabı satın almak için:Benzeri Yazılar

0 yorum