evetherneyse

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku || İlhami Algör

08:44Yazar: İlhami Algör
Sayfa Sayısı: 65
Goodreads Puanı: 3,33 (1,4K+)
Benim Puanım: 2/5
Arka Kapak
"Her şeyin iyi gittiğini nerden çıkarıyorsun?" dedi. "Herif rüzgârı kendinden menkul uçurtmanın teki. Ara sıra telleri takılır gibi kadına geliyor gece yarısı."
"Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku," dedim. Tırsmaya başlamıştım. Haklı olabilirdi.
"Evet, biraz sapık ve tek taraflı bir tutku," dedi, arkasını dönüp gitti.

Hikâyeye göre adam, kadını çok seviyor, sevdikçe ruhu büyüyor, eve sığmıyor... Bülbülün çilesi, yazarın zulası... İnceden sarma bir sigara, inceden bir bardak... Jak Danyel isimli bir şişe, Hicran isimli bir yara, tuhaf isimli bir roman. Kafamız iyi, açmayın kapağı, biz böyle iyiyiz.

İlhami Algör, alelacayip aşkların ve oyunbazlığın, hüzünlü dolambaçların yazarı.

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, İtalyan Yokuşu'ndan aşağı, rüzgâra asılıp Tophane'ye inen roman. Avaramu!Benim Yorumum

Kitabı sevmediğimden bahsetmek istiyorum öncelikle. Yazarın üslubunu beğenmedim, cümlelerini laubali bulduğum pek çok zaman oldu ve kaleminde samimiyet hissedememiş olmam da kitaptan iyice soğumama sebebiyet verdi.

Yazarın ağır bir kalemi vardı ve kimi zaman cümlelerinde bazı sosyal sorunlara değinmiş olsa da, söylediklerinin altında yatan anlamları araştırma çabasına düşecek kadar sevmediğim için yalnızca okuyup geçtim.

Genellikle karakterimizin kendi içsel çekişmelerini, Müzeyyen'e karşı hissettiklerini ve Müzeyyen'in aslında ne kadar dengesiz bir kadın olduğunu ve en çok da mekân, zaman tasvirlerinin gereksiz uzatılmış metinlerini okuyoruz.

Bana pek hitap etmedi, kitabın sevenleri olduğunu bildiğim için zevk meselesi diyorum yalnızca. Sadece ben genel itibariyle sıkıcı buldum ve yazarın sürekli lafı dolandırıp durduğunu düşünüyorum.

Kitabı satın almak için:Benzeri Yazılar

1 yorum

  1. Bende kitabı çok kısa süre önce okudum. Zor kitaplardan bence de ancak ben yazarın yazım tekniğini sevdim. Sebebi ise alışılmışın dışında olması sanırım. :)
    Bu arada çekiliş düzenliyorum :) Beklerim.

    YanıtlaSil